piątek, 25 lutego 2011

Woda w wymarzonym ogrodzie

Od wieków elementy wodne upiększają i dopełniają ogrody.


Rzeki i strumienie, fontanny i kaskady, oczka wodne, stawy i baseny odgrywały na przestrzeni dziejów ważną rolę w sztuce ogrodowej. Woda miała olbrzymie znaczenie m.in. w kulturze Wschodu. Chiński ogród stanowi całość dopiero po umieszczeniu w nim reprezentujących góry kamieni – odpowiedników męskiego pierwiastka Jang oraz reprezentującej ocean wody – będącej symbolem Jing. Tradycyjne ogrody japońskie cechują się odosobnieniem, przestrzennością, sztucznością, starożytnością, rozległością widoków i obfitością wody. Nie na darmo porównuje się wodę do życia…
Elementy wodne mają również minusy: od podwyższenia kosztów inwestycji poczynając, na pielęgnacji i utrzymaniu takich elementów kończąc. Nie zrażajmy się jednak, rozważmy wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji, gdyż oczka wodne są w końcu „dla ludzi”. Proste oczko wodne można stworzyć samemu, a z punktu widzenia estetyki w wielu przypadkach elementy wodne wydają się wręcz nieodzowne.

Funkcja i estetyka elementów wodnych w ogrodzie

Podczas planowania i późniejszej realizacji zbiornika wodnego należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Na początku powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję ma pełnić zbiornik: czy ma być akwenem kąpielowym (basen zewnętrzny), czy nie (oczko wodne, staw). W wielu przypadkach możliwe jest połączenie obu tych funkcji, tak aby pięknie wyglądający staw służył również ochłodzie w cieplejsze dni, jednak z wielu względów jest to mało praktyczne. Głównym problemem jest podział powierzchni takiego zbiornika między pływające osoby i rośliny, dodatkowo koszty jego realizacji wzrosną. Większym wyzwaniem może również być późniejsze jego utrzymanie w odpowiednim stanie. Jeśli decydujemy się na oczko wodne, należy zastanowić się, czy będą w nim żyły ryby lub inne zwierzęta – od tego zależy powierzchnia i głębokość zbiornika, rodzaj zastosowanej technologii oraz dobór roślinności.

Regulacje prawne

W Polsce prawo zezwala na budowę oczka wodnego lub basenu bez zezwolenia, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 30 m2, należy jednak zgłosić w Starostwie zamiar przystąpienia do realizacji 30 dni przed podjęciem prac budowlanych. Rozwiązaniem pozwalającym na posiadanie większej powierzchni wodnej w ogrodzie bez potrzeby otrzymania specjalnych pozwoleń może być budowa kilku mniejszych obiektów – trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one jednak łączyć się z sobą w żaden sposób.
Aby wybudować większy zbiornik, należy złożyć w Starostwie Powiatowym wniosek o wydanie pozwolenia wodno-prawnego, a następnie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wydanie pozwolenia muszą poprzedzić udokumentowane prace geodezyjne i projektowe.
Zbiornik można również zasilać wodą płynącą – wtedy będzie nosił on urzędową nazwę „wód śródlądowych” i pociągnie za sobą konieczność przedłożenia większej liczby dokumentów – dotyczących samej rzeki, jej biegu, głębokości itp.

Technologie budowy zbiornika wodnego

Budowę zbiornika wodnego rozpoczynamy zwykle od wykopania w ziemi dołu odpowiadającego kształtem przyszłemu basenowi. Alternatywnym rozwiązaniem jest ustawienie niecki na gruncie. Tak skonstruowany zbiornik nie musi wcale szpecić (jak gumowe baseny kupowane w supermarketach), a pozwoli na to zastosowanie estetycznych materiałów i staranna kompozycja otoczenia (np. z wykorzystaniem kamieni).
Przy budowie basenu kolejnymi krokami są wylanie z betonu podłoża i budowa ścian (ten element jest często pomijany podczas tworzenia oczka wodnego, gdyż jego forma nie musi być tak bardzo wytrzymała, jak w przypadku basenów kąpielowych).
Hydroizolacja zbiornika zapobiegnie uciekaniu wody, istotne jest także zamontowanie systemu zapewniającego jej dopływ i odpływ. Izolację zwykle tworzy się przez wyłożenie dna basenu folią PCV odpowiedniej grubości. Niektóre oczka wodne są budowane z materiału zwanego siatkobetonem, jest to jednak technologia droższa od tej z wykorzystaniem folii.
Istnieje kilka sposobów dystrybucji wody do zbiornika - oprócz wspomnianej możliwości zasilania zbiornika wodą rzeczną, można także używać wody deszczowej (ułatwiają to specjalne dodatkowe zbiorniki), podłączyć się do wodociągu lub po prostu pompować wodę ze studni.
Podczas budowy zbiornika należy pamiętać o starannym doborze filtrów czy pomp wodnych. W basenach stosuje się również wiele instalacji opcjonalnych, np. podgrzewacze wody – elektryczne lub wymienniki ciepła zintegrowane z piecem c.o. Ważnym elementem zbiorników wodnych jest również ich odpowiednie oświetlenie.
W przypadku filtrowania wody w basenie kąpielowym warto zwrócić uwagę na technologię samooczyszczania wody opartą na doborze odpowiednich gatunków roślin i kruszyw (filtry biologiczne) oraz zastosowanie urządzeń wspomagających typu skimmer. Technologia ta stwarza zarówno możliwość kreacji basenu kąpielowego z roślinami w jego obrębie, jak i rozdzielenie funkcji na dwa odrębne zbiorniki.

Flora i fauna

Rośliny wodne są świetnym pomysłem na urozmaicenie i uatrakcyjnienie kompozycji zieleni w ogrodzie. Wyróżniamy rośliny przybrzeżne – rosnące w wodzie płytkiej oraz rośliny rosnące w wodzie głębszej. Najcenniejsze z tych drugich to te, których liście lub kwiaty unoszą się na powierzchni wody. Warto także posadzić rośliny wokół oczka. Najpopularniejszymi zwierzętami hodowanymi w oczkach wodnych są ryby. Karpie, jesiotry, liny i wiele innych gatunków zdobią i ożywiają zbiornik. Oczko może być także schronieniem dla traszek, żab, a nawet żółwi.
W doborze gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt, należy brać pod uwagę temperaturę i odczyn pH wody. Ten ostatni nie może być zbyt wysoki (optymalnie 6–6,5), można go regulować przez filtry lub np. wrzucenie do oczka odpowiedniej ilości torfu (ma niski współczynnik pH).

Pozostałe elementy zbiornika wodnego

Elementami dodatkowo urozmaicającymi zbiorniki wodne są fontanny i kaskady - instalacje, które zapewniają efektowny przepływ wody. Jeśli odbywa się to bez wykorzystania pomp mówi się zwykle o kaskadach (wodospadach), choć odpowiednie wykorzystanie różnic poziomów wody może być dzięki grawitacji rozwiązaniem skutecznie napędzającym również mniej skomplikowane fontanny. Wachlarz form jest praktycznie nieograniczony, od klasycznych czy geometrycznych, aż po fantazyjne i nowoczesne. Popularne są fontanny w formie rzeźb przedstawiających ludzi lub zwierzęta. Efektowne są dynamiczne fontanny o zmiennej sile wyrzucania wody zsynchronizowanej z podkładem muzycznym.
Woda wprowadza w ogrodzie życie i ruch, spokój i nastrój, tworząc nowe, ciekawe środowisko. Dlatego zakładając ogród warto zastanowić się nad umieszczeniem w nim elementów wodnych.

Budujemy oczko wodne

Otoczone roślinami oczko wodne przyciąga uwagę i zdobi otoczenie. Wprowadza nastrój relaksu i uspokaja. W upalne dni poprawia mikroklimat ogrodu i daje wrażenie chłodu. Można je zrobić samemu.


Oczko wodne łatwo jest wykonać samodzielnie. W specjalistycznych sklepach można kupić pełne jego wyposażenie – począwszy od materiałów uszczelniających dno, a skończywszy na roślinach i rybach.

Gdzie zlokalizować?

Zbiornik wodny jest ważnym elementem kompozycji ogrodu, dlatego miejsce, w którym powstanie, musi być starannie dobrane. Jednak o tym, gdzie najlepiej jest założyć oczko wodne, nie powinny decydować wyłącznie względy estetyczne.
Miejsce powinno być częściowo zacienione, tak by słońce docierało do niego przez cztery-sześć godzin dziennie. Nadmiar słońca jest niekorzystny zwłaszcza dla niewielkich oczek wodnych, ponieważ woda łatwo się w nich nagrzewa. To sprzyja wzrostowi glonów oraz prowadzi do niedoboru tlenu.
Lepiej nie planować zbiornika wodnego pod koronami drzew, bo kłopot będą sprawiały opadające i gnijące przy jego dnie liście. Należy natomiast wziąć pod uwagę to, że wyposażenie zbiornika – pompy i oświetlenie – wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej, lepiej więc, jeśli jest on zlokalizowany niezbyt daleko od domu.

Jaka wielkość?

Im większy jest zbiornik, tym łatwiej zachodzą w nim procesy samooczyszczania się wody i powstaje równowaga biologiczna. Taki zbiornik wymaga znacznie mniej troski niż małe oczko wodne o powierzchni lustra wody równej kilku metrom kwadratowym. Nie może być zbyt płytki, ponieważ woda będzie się w nim łatwo nagrzewała – średnio powinien mieć głębokośćnie mniejszą niż 40 cm. Jeżeli jednak będą żyły w nim ryby, przynajmniej w części wymagana jest głębokość co najmniej 1 m (dla karpi koi lepiej 1,5 m).

Przekrój przez oczko wodne.

Jakie dno?

W dnie stawu warto ukształtować półki szerokości co najmniej 30 cm. Będzie na nich można postawić kosze z roślinami wodnymi. Półki powinny się znajdować na różnej głębokości – to umożliwi uprawę roślin o różnych wymaganiach. Warto zaprojektować strefy: bagienną(do 10 cm głębokości), płytkiej wody (do 40 cm) oraz wody głębokiej (40 cm-1 m). Brzegi zbiornika najlepiej zrobić łagodne, bo to umożliwi drobnym zwierzętom swobodne poruszanie się między wodą a lądem.

Czym uszczelnić?

Najłatwiej można uszczelnić dno, rozkładając na jego powierzchni folięwykładzinę z syntetycznego kauczuku lub matę bentonitową.
Folie z polichlorku winylu. Należy stosować wyłącznie takie, które są przeznaczone do oczek wodnych, gdyż z innych mogą przenikać do wody szkodliwe substancje (na przykład kadm). Najczęściej folie mają ciemne burostalowe barwy. Są też folie z nadrukiem kamyków oraz wyglądające bardzo naturalnie folie z przyklejoną warstwą żwiru. Niektóre mają chropowatą fakturę, co sprawia, że szybko porastają wodnymi mikroorganizmami, które wpływają na powstanie w stawie równowagi biologicznej. Folie można łączyć specjalnymi klejami lub taśmami, ale lepiej tak dobrać ich szerokość, by nie trzeba było tego robić (najlepiej jeśli dno uszczelnia folia w postaci jednej płachty). Dobre folie są odporne na rozerwanie, przerastanie korzeni roślin, działanie promieni ultrafioletowych i zmianę temperatury. Niektóre z nich są objęte nawet 20-letnią gwarancją.
Pod folię uszczelniającą dno należy położyć warstwę piasku grubości 15 cm lub włókninę na podsypce z piasku, które zabezpieczą ją przed uszkodzeniem.
Wykładziny z kauczuku syntetycznego. Są bardziej trwałe od folii – odporne na rozerwanie, działanie mrozu i promieni ultrafioletowych, w niezmienionej postaci pozostają przez kilkadziesiąt lat. Można je łączyć specjalnymi klejami lub taśmami.
Maty bentonitowe. Składają się z dwóch warstw włókniny, pomiędzy którymi znajduje się granulowany bentonit – naturalna skała odznaczająca się wielką chłonnością. Pod wpływem wody pęcznieje, znacznie zwiększając swoją objętość, staje się plastyczna i tworzy nieprzepuszczalną warstwę. Maty bentonitowe są praktycznie niezniszczalne.


Sposoby wykończenia żwirowego brzegu.

Rośliny

Wpływają na zachowanie równowagi biologicznej w stawie. Osłaniają oczko wodne przed nadmiarem promieni słonecznych, natleniają wodę, dają schronienie zwierzętom. Ponieważ szybko rosną, niekontrolowane mogłyby opanować cały zbiornik. Można temu zapobiec, sadząc rośliny w specjalnych koszach, które ograniczą ich wzrost, lub jeśli brzeg jest stromy – w zawieszonych na nim jutowych kieszeniach. Warto też przestrzegać zasady: sadzić nie więcej niż dwie-trzy rośliny na 1 m2 lustra wody. Dobrym podłożem dla roślin jest mieszanka równych części gliny, piasku i dobrze rozłożonego kompostu.
Roślin pływających nie trzeba sadzić – wystarczy je wrzucić do wody.

Ryby

Można je wpuścić do stawu dopiero wtedy, gdy ustabilizuje się równowaga biologiczna, czyli nie wcześniej niż cztery tygodnie po napełnieniu go wodą. Przed zarybieniem zbiornika warto sprawdzić jakość wody, stosując do tego celu specjalne odczynniki, i w razie konieczności skorygować jej skład, dodając odpowiednie preparaty (można je kupić w specjalistycznych sklepach lub centrach ogrodniczych). Ilość ryb w stawie nie może być zbyt duża. Najlepiej kierować się zasadą, że na 1 m3 wody nie powinno przypadać więcej niż 1 kg dorosłych ryb.





Oczka wodne w ogrodach

Dobrze zaprojektowane i umieszczone w odpowiednim miejscu oczko wodne w ogrodzie jest bardzo atrakcyjne dla oka. 


Oczka wodne w ogrodach otoczone piękną roślinnością powodują, że człowiek czuje się, jakby znajdował się w raju. Widok natury uspokaja i sprawia, że miłośnik ogrodu odpoczywa na łonie przyrody. Warto jest dobrze przemyśleć, gdzie wybudować takie oczko wodne, jakie materiały do tego zastosować, ponieważ ma ono nam służyć kilkadziesiąt lat. Będzie tak, jeżeli dobrze dopracujemy swój pomysł.


Oprócz zdobywania o tym informacji z książek, gazet, internetu warto pójść po poradę do specjalisty, który w fachowy sposób doradzi jak najkorzystniej stworzyć zbiornik wodny. Jeśli oczko umieścimy w odpowiednim miejscu naszego ogrodu to może to spowodować, że nasze mieszkanie stanie się lepiej oświetlone.


W zbiorniku wodnym można umieścić różne rodzaje roślin, a także ryby. Warto ozdobić roślinnością powierzchnię obok oczka. Jeśli ma być jej bardzo dużo to należy je umieścić w miejscu, w którym będzie dochodziło dużo promieni słonecznych. Nie może być to jednak otwarta przestrzeń. Powinien stać obok jakiś krzew bądź drzewo, które latem w upalne dni osłoni wodny zbiornik. Żeby oczka wodne w ogrodach były czyste powinny być głębokie i duże. W małych trudniej utrzymać porządek. Oczka wodne w ogrodach są piękne o każdej porze roku. Jednak jest jedna taka pora roku, w której wszystko budzi się do życia i wtedy zbiornik wodny jest najpiękniejszy - wiosna.


Bardzo ważne jest to, aby w okresie wiosennym rozpocząć filtrowanie wody. Filtr należy umieścić w takim miejscu, aby nie dochodziło do niego słońce. Zakłada się go w celu oczyszczania wody, dzięki czemu rozwijają się bakterie przyjazne, a te szkodliwe są eliminowane.


Rośliny, które nadają się do ubarwienia oczek wodnych w ogrodach dzielą się na kilka rodzajów: rośliny wodne (lilia wodna, okrężnica bagienna, rozpław sercowaty), rośliny pływające (hiacynt wodny, pływacz zwyczajny, kotewka orzech wodny), rośliny podwodne (wywłócznik brazylijski, jaskier wodny, moczarka kanadyjska), rośliny nabrzeżne (pałka wodna, trzcina pospolita, łączeń baldaszkowaty), rośliny błotne i bagienne (żabieniec drobnokwiatowy, strzałka wodna, niezapominajka wodna).


W oczkach wodnych w ogrodach żyją również zwierzęta. Można tam spotkać następujące ryby: złotą rybkę, różankę, słonecznicę, karpie Koi. Oczko wodne w ogrodzie to doskonały pomysł na upiększenie terenu wokół swojego domu. To dobre rozwiązanie dla miłośników natury, którzy z pasją będą pielęgnowali swój przyrodniczy skarb.


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Wyposażenie ogrodu w elementy małej architektury

Dekoracje dobrane zgodnie z naszym stylem i smakiem sprawią, że nasz ogród nabierze indywidualnego charakteru. Elementy małej architektury, takie jak meble ogrodowe, fontanny czy donice, poustawiane w różnych częściach ogrodu dopełnią jego całości. 


Wiemy jak ważny jest atrakcyjny wygląd otoczenia domu, zwłaszcza. Dzięki odpowiednio dobranym dodatkom ogród może być miejscem niezwykle estetycznym, magicznym, zapewniającym doskonały relaks i wypoczynek.Doskonałym uzupełnieniem ogrodu będą dobrze dobrane meble ogrodowe. Gdy będą eleganckie i wygodne czas spędzony w ogrodzie będzie płynął szybciej i bardziej komfortowo. Meble do ogrodu powinny być dostosowane stylistycznie do reszty ogrodu. Ważne jest również to, z jakich materiałów będą wykonane, ponieważ będą narażone na zmienne czynniki atmosferyczne. Meble ogrodowe drewniane są uniwersalne. Pasują niemal do wszystkiego, a ponadto zachwycają swym pięknem. Najdroższe meble ogrodowe produkowane są z gatunków egzotycznych, które sprawiają że ogród staje się stylowym miejscem.


W każdym ogrodzie pięknie będzie wyglądała fontanna. Fontanny są "żywym" elementem ogrodu. Fontanny ogrodowe oraz oczka wodne mogą pełnić funkcję akwarium, małego stawu lub strumyka. Szum wody działa kojąco, a rozpraszane krople zwiększają wilgotność powietrza, tworzą specyficzny mikroklimat. Fontanny ogrodowe sprawiają, że powietrze w ogrodzie staje się bardziej przyjazne. Fontanny ogrodowe przyciągają uwagę, niezależnie od tego, czy tworzą wysoki i rozproszony pióropusz czy też niski bulgoczący strumień tuż nad dyszą.


Żadne dodatki nie pomogą jednak, jeśli nie zadbamy o trawniki. Wygrabiamy suche liście i śmieci, rozgrabiamy kretowiska. Trawniki warto również nawozić na całej powierzchni. Trawniki można zakładać na 2 sposoby: z siewu lub z gotowej darni, pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach. Warto zainwestować w trawniki z rolki, które są łatwiejsze w zasadzaniu i od razu tworzą estetyczną i zadbaną przestrzeń.
Miejscem, w którym zaczynają się ogrody, są tarasy. Tarasy tworzą wyjątkową przestrzeń wypoczynkową. 


Tarasy wykonane z drewna wyglądają dobrze w każdym ogrodzie - tworzą spójną całość z otaczającą przyrodą i w naturalny sposób wtapiają się w zieleń. Podczas wiosennych i letnich dni życie towarzyskie i rodzinne często przenosi się na tarasy. Podpowiedzią na oryginalną kompozycję przestrzeni mogą być modne ostatnio tarasy i patio w kształcie koła.


Rośliny w donicach stały się ostatnio cenionym elementem dekoracji ogrodów. Modnie jest ustawiać donice nie tylko na tarasie, ale także na schodach, przy wejściu do domu lub w ogrodowych zakątkach. Dobrze dobrane donice są eleganckie i praktyczne. Donice połączone z ciekawymi kompozycjami roślin tworzą niebanalne dekoracje. Donice są niedrogim i doskonałym materiałem do aranżacji przestrzeni.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak urządzić ogród? Praktyczne wskazówki

Ogród przydomowy, czy ogródek działkowy to miejsce wielofunkcyjne, które ma nam dobrze służyć. To tutaj regenerujemy się po całodziennej pracy, uprawiamy ulubione kwiaty i warzywa, czy wreszcie organizujemy spotkania w gronie bliskich. 



Bez względu na to, w jakim stylu urządzasz swój ogród, warto przemyśleć jak go odpowiednio zorganizować i pooddzielać poszczególne części składowe tak, by całość cieszyła oko, a przy tym była schludna i uporządkowana. Oto kilka ciekawych porad.
Pergole drewniane - wielofunkcyjny i estetyczny dodatek do ogrodu
Pergola ogrodowa to świetny sposób na uporządkowanie przestrzeni w ogrodzie, a przy tym atrakcyjny gadżet, który pozwala na zorganizowanie klimatycznego zakątka do odpoczynku i kameralnych spotkań, a także nadaje ogrodowi wyjątkowy charakter, zwłaszcza jeśli skomponuje się ją z odpowiednio dobranymi roślinami.

Kwiaty i niespodzianki
Do tego, że kwiaty są najpiękniejszą ozdobą ogrodu nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jeżeli jednak nie jesteś amatorem systematycznej pielęgnacji roślin, postaw na odporne i trwałe krzewy całoroczne. Nie wymagają one tak wiele uwagi, a przy tym dobrze się prezentują. Należą do nich np.: wrzosy i trawy ozdobne, polecane gatunki: irga, jałowiec. Piękne i odporne kwiaty zapewni Ci też pięciornik albo laurowiśnia.
Chcesz zaskoczyć swoich gości i nadać ogrodowi nieco romantyzmu? Pomyśl o małym skalniaku lub oczku wodnym. Oczko, przekreślone uroczym małym mostkiem ogrodowym sprawi, że Twój ogród będzie przytulny i tajemniczy.
Funkcjonalność
Ścieżki w ogrodzie najlepiej wytyczać intuicyjnie, według kryterium ważności poszczególnych części ogrodu, np.: spod altany ogrodowej bądź pergoli, gdzie przyjmujesz gości, musisz mieć bezpośredni dostęp do domu. Oczko wodne, klomb kwiatowy, huśtawka czy mały zagajnik nie są miejscami ?pierwszej potrzeby?, więc mogą łączyć się z domem pośrednio, możesz więc poprowadzić do nich z miejsca, w którym jest stół i krzesła.
Jeżeli do ogrodu wchodzi się przez werandę, warto zastanowić się nad zwiększeniem przestrzeni do przesiadywania i wykonać zadaszenie werandy, tarasu. Obecnie na rynku oferta projektantów zadaszeń ogrodowych jest bardzo bogata i zróżnicowana - tylko przebierać.
Niezależnie od panujących trendów na akcesoria ogrodowe, super stylowe meble czy egzotyczne rośliny, pamiętaj, że to Twój ogród, który musi odpowiadać Twojemu gustowi i potrzebom codziennym. Przed jakąkolwiek aranżacją warto zatem solidnie przemyśleć wszystkie zmiany i zasięgnąć rady kogoś ?bezstronnego?, np. koleżankę, która spojrzy na ogród świeżym okiem i może stać się źródłem inspiracji i ciekawych pomysłów.



Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com. - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Jak zbudować ogród skalny?

Ogród skalny, zwany potocznie skalniakiem, wygląda najpiękniej gdy rośliny oraz kamienie są dobrze wyeksponowane.


Dlatego też, ogrody te urządza się na skarpach lub niewielkich pochyłościach terenu, zarówno tych naturalnych, jak i usypanych sztucznie.

Kompozycja ogrodu skalnego

Ogród skalny swoją wielkością powinien być dopasowany do ogrodu i stanowić akcent wzbogacający jego kompozycję. Unikajmy lokalizacji wzniesionego sklaniaka pośrodkutrawnika, gdyż efekt końcowy będzie nienaturalny. Usypaną skarpę można „oprzeć” o jedną ze ścian domu, ogrodzenia lub tarasu.

Podkład oraz podłoże

Prawidłowo zbudowany ogród skalny powinien posiadać podkład – swego rodzaju fundament, który będzie stabilizował skarpę. Jest to element niewidoczny, więc może być wykonany np. z gruzu pobudowlanego (cegła, beton) lub żwiru. Ważne, aby był przepuszczalny. Podkład usypujemy w dole o głębokości około 30 cm, powstałym po uprzednio wybranej ziemi. Kształt usypanej warstwy podkładu powinien odpowiadać kształtowi skarpy, którą chcemy uzyskać. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci z podłoża i podkładu należy zastosować folię kubełkową, którą okłada się mur lub podmurówkę, Na podkład usypujemy przynajmniej 30-centymetrową warstwę ziemi z wykopu i na tak przygotowaną skarpę sypiemy około 30 cm podłoża dobranego pod względem wymagań zastosowanych roślin. Na tak przygotowanej skarpie układamy kamienie. Całość można wykończyć wysypując korą drzewną, żwirem lub łupanymi skałami osadowymi.

Kamienie w ogrodzie skalnym

Dobór kamieni zależy przede wszystkim od charakteru ogrodu oraz użytych w nim materiałów budowlanych. Jeżeli w ogrodzie mamy dużo elementów z granitu, warto zastosować ten sam kamień na skalniaku.
Wybierając kamienie powinniśmy też wziąć pod uwagę rośliny, które chcemy posadzić w naszym skalnym zakątku, wiele z nich ma szczególne wymagania w stosunku do odczynu podłoża. Wybierając wapień lub bazalt podłoże naszego skalniaka będzie miało odczyn zasadowy, natomiast jeśli zastosujemy granit – podłoże będzie miało kwaśny odczyn. Pamiętać jednak należy, że granit to jedna z najtwardszych skał, proces jej wypłukiwania jest bardzo wolny, spowoduje więc niewielkie tylko zakwaszenie podłoża.
Do skał obojętnych zaliczany jest piaskowiec i bazalt, z którego produkowane są płaskie łupki, płyty oraz większe bryły. Jest to jednak skała dość miękka i łatwo poddaje się warunkom atmosferycznym. Po pewnym czasie traci swój piękny jasny kolor i przybiera szarą barwę. Na skalniaku zastosować możemy również otoczaki, ale według wielu ekspertów nie dają one tak naturalnego efektu, jak skały o ostrych, łamanych krawędziach.

Miejsce na ogród skalny

Najlepszym miejscem na skalniak jest teren nasłoneczniony lub znajdujący się w lekkimpółcieniu, np. wystawa południowo-wschodnia lub zachodnia. Wschodzące słońce nie jest tak intensywne dla roślin. Za zachodnim stoku powinniśmy sadzić rośliny bardziej odporne na intensywne nasłonecznienie oraz krzewy, które dadzą im nieco cienia. Stok północny jest miejscem chłodnym – należy posadzić tam odpowiednie gatunki roślin. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby część skalniaka była zacieniona – wybierzemy tam rośliny, które dobrze rosną na takim stanowisku.

Rośliny w ogrodzie skalnym

Dobór roślin zależy od podłoża i skał jakie zastosowaliśmy przy budowie ogrodu skalnego. Większość gatunków wymaga podłoża zasadowego, z dużą zawartością wapnia. Należą do nich m.in.: gęsiówka skalna (Arabis caucasica), dzwonek karpacki (Campanula carpatica),goździk alpejski (Dianthus alpinus), skalnica Arendsa (Saxifraga arendsii).
Rośliny, które mają małe wymagania w stosunku do gleby to m.in.: chaber górski(Centaurea montana), wilczomlecz pstry (Euphorbia polychroma), płomyk kanadyjski(Phlox diviricata), macierzanka wczesna (Thymus praceox), macierzanka piaskowa(Thymus serpyllum), rozchodniki (Sedum sp.).
Do rośliny wymagających kwaśnego podłoża należą m.in.: azalia japońska (Azalea japonica),wrzos pospolity (Calluna vulgaris), janowiec lidyjski (Genista lydia), rojniki (Sempervivumsp.).
Wybierając rośliny warto też zwrócić uwagę na okres ich kwitnienia , aby na skalniaku było kolorowo od wiosny aż do jesieni.
W ogrodach skalnych można sadzić krzewy iglaste i liściaste. Doskonale nadają siękarłowe odmiany sosen (gdy nasz skalniak ma większe rozmiary – również kosodrzewiny),żywotników i jałowców. Z liściastych stosować można wierzbypięciornikilawendę,karłowe odmiany berberysu. Komponując roślin na skalniak, należy unikać zbytniej różnorodności gatunkowej. Najlepiej stosować kilka gatunków w większej ilości, komponując „plamy” z bylin, aby całość jak najbardziej przypominała naturalne środowisko.